Porady-warto wiedzieć

Wieloletnie doświadczenie w fotografii ślubnej, daje możliwość profesjonalnej obsługi jak i zapewnia  wsparcie i doradztwo, tak aby jak najlepiej utrwalić Wasz dzień.

1. Sesja ślubna – przebieg

Ślub i wesele to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie w życiu każdego z nas. Dokładne przemyślenie wszystkich elementów, od wyboru sali, przez uszycie sukni ślubnej, kończąc na rozesłaniu zaproszeń sprawia, że całość wydarzenia jest perfekcyjniej zaplanowana. Wtedy jedyna rzecz, jaką fotograf ślubny powinien się zająć, to pokazanie piękna i uczucia łączącego Młodą Parę- emocji i naturalnych chwil, Was takich jakimi jesteście. Fotografia ślubna powinna pokazać cały przebieg tego wyjątkowego wydarzenia, na które składają się etapy: przygotowania, ślub, wesele jak i plener.

Przygotowania
Wszystko zaczyna się od przygotowań. Układanie misternej fryzury, wykonywanie perfekcyjnego makijażu, wiązanie gorsetu sukni czy krawata, zakładanie spinek do mankietów. To małe elementy, które składają się na finalny wygląd Młodej Pary. To dobry czas, żeby sfotografować z bliska obrączki, detale sukni, ozdoby we włosach, czy bukiet ślubny. W przygotowaniach często biorą udział także świadkowie i rodzina, co daje fotografowi idealną okazję do pokazania relacji łączących przyszłych małżonków z ich bliskimi.

Ślub
Ślub cywilny i kościelny to główny punkt tego wyjątkowego dnia. Na zdjęciach z uroczystości znajdziemy zarówno zdjęcia Młodej Pary, jak i świadków. Fotografie skupiają się na bliskich kadrach, choć nie można zapominać o grupowych ujęciach całej rodziny, czy wszystkich gości weselnych. Opole to miejsce w którym jest wiele pięknych kościołów stanowiących idealne tło dla fotografii ślubnej. Zabytkowa architektura i dobre oświetlenie sprawia, że Para Młoda będzie wyglądać bardzo korzystnie na każdym ujęciu.

Wesele
Wielu gości nie może doczekać się weselnej zabawy. Suto zastawione stoły, dobra muzyka i cudowne dekoracje to elementy każdej imprezy. Na zdjęciach z wesela z pewnością muszą się znaleźć najważniejsze punktu zabawy, takie jak pierwszy taniec Młodej Pary, uroczyste krojenie tortu, przemowy świadków, czy oczepiny. Fotografia ślubna jest dynamiczna, żywiołowa i spontaniczna, zupełnie inna od oficjalnej i statycznej fotografii w kościele. Wesele to także dobry moment zarówno na wykonywanie zbliżeń poszczególnych gości, jak i do zdjęć grupowych.

Sesja plenerowa
Zdjęcia z sesji plenerowej skupiają się wyłącznie na Młodej Parze. Bez względu na to, czy wybierzecie sesję w parku o zachodzie słońca, w opuszczonej hali przemysłowej, czy w eleganckim zabytkowym zamku to taka sesja powinna pokazywać przede wszystkim uczucie Was  łączące. W sesji plenerowej nie ma ograniczeń odnośnie miejsca i stylu zdjęć.
Cztery etapy fotografii ślubnej pokazują cztery etapy tego wyjątkowego dnia. Od  przygotowań do ślubu, poprzez oficjalną uroczystości, szampańską zabawę na parkiecie, kończąc na zmysłowej, szalonej sesji ślubnej.

 

2. Zdjęcia ślubne – w dni ślubu czy w inny dzień?

Sesja plenerowa to niezbędny element fotografii ślubnej. Romantyczne zdjęcia nad morzem, , artystyczne zdjęcia na terenach postindustrialnych Rybnika, czy pozowane i wytworne zdjęcia w szlacheckim dworku w okolicach Myszkowa to tylko niektóre z pomysłów na sesję. W trakcie wyboru lokacji zdjęciowej i stylu wykonywanych zdjęć warto się również zastanowić w czym najlepiej czujecie się „osadzeni”.

Sesja w dniu ślubu
Organizowanie sesji w dniu ślubu i wesela na wiele zalet. Przede wszystkim jest to tańsza usługa, ze względu na brak kosztów dodatkowych, takich jak wizyta u fryzjera czy kosmetyczki. Para Młoda jest wyszykowana do ślubu, więc nie musi dodatkowo płacić, ani rezerwować sobie czasu na odtworzenie wizerunku ślubnego. Na miejscu ślubu jest także cała rodzina i przyjaciele Młodej Pary, co daje możliwość wykonania zdjęć grupowych. Osoby zabiegane będą chciały wykonać sesję w krótkim czasie, więc zdjęcia w dniu ślubu są dobrą alternatywą. Warto zaznaczyć, że fotografia ślubna może być wykonana przed ślubem, jak również w trakcie wesela. Podczas zabawy Para Młoda może się na jakiś czas wymknąć, a impreza nadal będzie trwa. Wadą sesji tego samego dnia jest pośpiech i stresu towarzyszący trzymaniu się planu przygotowań weselnych. Również nie ma możliwości zmiany lokalizacji zdjęć, więc jeśli ślub odbywa się w Gliwicach, to sesja ślubna wykonana w Tarnowskich Górach, czy Zawierciu nie jest możliwa ze względu na dojazd.

Sesja innego dnia
Sesja ślubna organizowana innego dnia również jest korzystnym rozwiązaniem. Wtedy sesja może być spokojnie wykonywana, bez stresu, że trzeba się spieszyć na ślub. Para Młoda jest bardziej zrelaksowana i może lepiej skupić się na zdjęciach. To dobra opcja dla osób biorących ślub w dużych miastach, takich jak Częstochowa, Katowice czy inne miasta śląska. Przedarcie się przez centrum w godzinach szczytu jest trudnym zadaniem i może mieć wpływ na punktualne rozpoczęcie się ceremonii ślubnej. Warto jest zarezerwować sobie wtedy inny dzień na sesję, by nie martwić się o tak prozaiczne rzeczy jak korki na drogach. Osoby które mają więcej czasu zdecydowanie powinny wybrać opcję sesji dnia następnego. Wadą takiej sesji jest fakt, iż nigdy do końca nie da się odtworzyć atmosfery dnia ślubu, a emocje mimo iż będą szczere i prawdziwe mogą nie zostać pokazane tak jakbyśmy tego chcieli. Fotografia ślubna wykonana w dniu uroczystości to dobra opcja dla osób zapracowanych, mających mało czasu na
świętowanie, jak również dla tych, którym zależy na uchwyceniu prawdziwej atmosfery weselnej. Sesja wykonana w późniejszym terminie to rozwiązanie dla osób, których miejsce ślubu i sesji zdjęciowej są oddalone od siebie, jak również dla tych, którzy nie chcą się spieszyć podczas wykonywania zdjęć.

3. Ciekawe miejsca na sesję plenerową

Znalezienie odpowiedniego miejsca na sesję plenerową to jedno z najtrudniejszych zadań jakich podejmuje się fotograf ślubny. Z jednej strony ważne jest tutaj zdanie Młodej Pary, z drugiej fotograf musi sobie zdawać sprawę, że jako profesjonalista powinien doradzić małżonkom w tej kwestii. W zależności od preferencji klientów sesja plenerowa może zostać zorganizowana w praktycznie każdy miejscu. Jakie opcje są najczęściej wybierane?

Tereny industrialne
Śląsk to miejsce pełne starych kopalń, zakładów przemysłowych, opuszczonych hal produkcyjnych. Takie miejsca postindustrialne idealnie nadają się na oryginalną sesję ślubną dla osób, którym nie odpowiadają słodkie, romantyczne sesje o zachodzie słońca. Opuszczona fabryka może zostać wykorzystana w sesji na kilka sposobów. Jako miejsce mało atrakcyjne może stanowić ciekawy kontrast dla pięknej Młodej Pary i dodatkowo podkreślać ich uroczyste stroje. Taki budynek będzie idealny także dla osób marzących o nieco mroczniejszej sesji ślubnej, czy też dla osób lubiących zabawę i mających poczucie humoru.

Zamki i pałace
Zamki, dworki i pałace to idealne miejsca na ślubną sesję zdjęciową. Wytworne wnętrza, luksusowe wyposażenie, zabytkowe meble sprawią, że każda Młoda Para będzie wyglądała niczym para królewska. Pary zamieszkujące Opole mogą wybrać Pałac w Izbicku jako miejsce swojej sesji. Jest to pałac wybudowany w XVI wieku, jednak po licznych pożarach został wybudowany w stylu klasycystycznym. Przestronna, bogato zdobiona sala balowa jest pięknym tłem zdjęciowym. Jeśli interesuje nas architektura neobarokowa, pełna przepychu, dekoracji i koloru to warto jest odwiedzić
Pałac w Pszczynie. Jest to niewielki pałac, w którym jednak udało się zachować większość oryginalnego wyposażenia. Pałac otoczony jest przez ogród w styl angielskim, a sam znajduje się blisko urokliwego Starego Rynku, pełnego odnowionych kamieniczek, które również będą dobrze prezentowały się na zdjęciach.

Parki i tereny zielone
Katowice i ich okolice to nie tylko tereny przemysłowe, ale również tereny zielone. W samym mieście znajdują się liczne parki, na przykład Park im. Jacka Kuronia, czy Dolina Trzech Stawów. Na jego obrzeżach znajdziemy dwa rezerwaty przyrody – Las Murcowski i Rezerwat Ochojec- oba położone na południowej stronie miasta. Rozległy teren, pełen wyjątkowych roślin to dobre miejsce na romantyczną sesję na łonie natury. Niedaleko Katowic znajdują się jeszcze dwa miejsca warte odwiedzenia. Pierwsze z nich to Rosarium w Chorzowie. Róże, często obecne w bukietach ślubnych, podkreślają romantyczny nastój ślubnej sesji, a ich liczne odmiany sprawiają, że fotografie będą kolorowe i pełne życia.
Warto również odwiedzić Ogrody Kapias w Goczałkowicach-Zdroju. Jest to rozległy teren, w którym można znaleźć pokazowe ogrody w stylu angielskim, francuskim, w stylu zimowym, czy ogród wiosenny. W Kapiasie znajduje się również taras widokowy, labirynt wykonany z roślin, czy zakątki w stylu greckim pełne stylowych malowideł, waz z kwiatami i ławeczek, co daje wiele możliwości fotograficznych.

Bez względu na to czy na sesję plenerową wybierzemy wytworny pałac, opuszczoną fabrykę czy ogród w stylu francuskim to najważniejsze jest to, by Młoda Para dobrze się czuła podczas sesji i była zadowolona z efektów prac zdjęciowych.